Vietnamo gyventojų sveikata yra pavyzdys išsivysčiusioms Vakarų pasaulio šalims. Nors Vietnamas ir negali pasigirti aukštu gyvenimo lygiu, yra vertinama kaip viena sveikiausią maisto gaminimo kultūrą turinčių valstybių pasaulyje. Tačiau tai nereiškia, kad vietiniai valgo paprastai ir neišsiskiriančiai – toli gražu, vietnamiečių virtuvė įvairi, patraukli ir stebinanti, netgi gali pasiūlyti gausybę greito maisto. Vietnamo patiekalai populiarūs visame pasaulyje, tad kokia šios Azijos valstybės paslaptis?
Visų pirma, maisto gaminimas grindžiamas svarbia filosofija. Vietinė tradicija apjungia penkis elementus (aštrumą, rūgštumą, kartumą, sūrumą ir saldumą), kurie veikia penkis žmogaus organus (tulžies pūslę, plonąją bei storąją žarnas, skrandį ir šlapimo pūslę). Maistas taip pat veikia ir pojūčius: valgio estetinis vaizdas veikia akis, traškumas – klausą, penki skonio elementai – liežuvį, aromatas (dažniausiai skleidžiamas žolelių) suteikia malonų kvapą, juntamą nosimi bei valgiai, kurie gali būti vartojami rankomis leidžia maistą palytėti tiesiogiai. Toks struktūrizuotas, dėmesingas požiūris į maistą ir jo daromą poveikį organizmui „sustyguoja“ vieną palankiausių valgių meniu pasaulyje.
Kita vertus, Vietname maistas nėra vien racionaliai vertinamas, valgymo procese yra ir dalis „magiškumo“. Tai į kitas gyvenimo tradicijas įtraukiama kaip svarbus, neatsiejamas dalykas. Daugelyje senovės patarlių galima rasti žodį „valgyti“, gaminimas ir maisto vartojimas yra interpretuojamas įvairiomis plotmėmis. Pavyzdžiui, druska laikoma jungties tarp gyvųjų ir mirusiųjų pasaulio simbolis. Nei vienos vestuvės neįsivaizduojamos be tradicinio deserto, pagaminto iš ryžių ir pupelių, įsuktų į žalius lapus. Tai vietnamiečiams – priminimas naujoms poroms apie santykių tobulumą ir harmoniją.
Nors Vietname išskiriamos trys dalys: šiaurinė, centrinė ir pietinė, pagrindinės maisto gaminimo tradicijos yra būdingos visai valstybei. Pirmoji taisyklė – visapusis šviežumo išsaugojimas kuo mažiau apdorojant produktus. Mėsa yra lengvai verdama ar kepama, daržovės valgomos šviežios, virtos arba lengvai paskrudintos. Jos, kartu su įvairiomis žolelėmis, yra gausiai naudojama įvairiuose Vietnamo patiekaluose. Taip pat itin sveika tradicija – mėgstami ir valgių įvairovę papildantys sultiniai bei sriubos. Na ir galiausiai, Vietnamo virtuvės valgiai yra patrauklių spalvų, pateikiami išvaizdžiai ir kurstantys kiekvieno apetitą.