Pradėti sveikai maitintis niekada nėra lengva. Ypač kai esi įpratęs bent kelis kartus į savaitę pasimėgauti „nuodėmingu“ maistu – saldėsiais, sūriais užkandžiais, miltiniais desertais, gazuotais gėrimais, alkoholiu ir t.t. Tad kaip imti ir prisiversti vesti sveiką gyvenimo būdą?
Vieniems, sakoma, labai padeda maisto netoleravimo testai. Maisto netoleravimo testo kaina nėra itin didelė – palyginus su visais produktais, kuriuos po to tenka išbraukti iš savo pirkinių sąrašo. Atsisakius šių produktų žmogus jaučiasi kur kas geriau – nebepučia pilvo, pagerėja virškinimas, dingsta odos bėrimai, tinimai, pagerėja nuotaika. Pasidomėkite, kurios klinikos maisto netoleravimo testo kaina jums prieinama ir pirmyn į sveiką mitybą!
Kiti paprasti bet veiksmingi patarimai būtų šie:
– Išsivirkite po vieną didelį puodą grūdų per savaitę. Šio puodo užteks keliems patiekalams – kartais pusryčiams, kartais vakarienei. Košės nauda ją laikant šaldytuve nemažės, o variancijų kruopoms pagardinti galima sugalvoti įvairių.
– Įpraskite kavą ar arbatą gerti be pieno. Ir be cukraus. Tai bus gera pradžia, o galiausiai išmoksite pirkti kokybišką kavą, kurios skonis neprimins degėsių.
– Išmokite gudrauti su maisto produktais. Tarkime, darydami bulvių košę, vietoj pusės bulvių sutrinkite virtus žiedinius kopūstus – skonis praktiškai nesiskirs, o maistingumas padidės dvigubai.
– Dažniau kepkite orkaitėje negu keptuvėje – keptuvėje neišvengiama gaminti maisto be riebalų, o orkaitėje maistas ne tik sveikiau iškeps, bet ir bus gardžiai apskrudęs vien nuo aukštos temperatūros.
– Išsirinkite savaitės dieną, kurią nevalgytumėte mėsos. Tarkime, pirmadieniais maitinkitės tik daržovėmis, vaisiais ar jų patiekalais. Mėsa- reikalinga, tačiau ne dideliais kiekiais.
– Prieš kiekvieną pietų patiekalą pirmiau valgykite salotas – kuo greičiau jomis užpildysite skrandį, tuo mažiau norėsite bulvyčių, mėsos ar kito kaloringo maisto.