Dabar sušis – daug kur pasaulyje žinomas ir vertinimas maistas. Iki tol, kol tapo japonų nacionaliniu patiekalu, vertinamu ir kitų šalių virtuvėse, jam teko nueiti ilgą istorinį kelią.
Anksčiau tokiu žodžiu buvo vadinamas žuvies užkonservavimo būdas ir nei truputį nepriminė dabartinių visų mėgstamų sušių. Nebent pačia specifika – žuvis tada buvo suspaudžiama tarp druskos sluoksnių, o dabar dažniausiai ją galime rasti tarp ryžių ir kitų papildomų ingredientų, o viskas apvyniojama jūros dumbliais.
Pirmieji atsiradę sušiai, kurie jau buvo valgomi, Japonų virtuvėje nebuvo laikomi prabangiu maistu – juos dažniausiai valgydavo varguoliai, kurie net nesivargindavo pasinaudoti kokiais nors įrankiais.
Galiausiai, kai šis maistas pasiekė ir kilmingų Japonijos gyventojų lygmenį, buvo pradėta sušius valgytis lazdelėmis ir susiformavo visa kultūra, kuri šiuo metu populiarėja visame pasaulyje.
Populiarėti tikrai yra dėl ko – šis maistas yra ne tik nekaloringas, bet ir turintis gausybę maistinių medžiagų. Ryžių, žuvies ir daržovių derinys ne tik suteiks mūsų organizmui angliavandenių, bet ir praturtins jį įvairiais vitaminais. O skonis taip pat neturėtų būti nuviliantis.
Ingredientų gali būti ir įvairesnių – jų kiekis ir rūšis yra visiškai neribojami, tad galite rasti sušių tiek su įvairiais saldžiais, tiek su aštriais priedais.
Tiesa, atrodo, jog sušių kultūra vis dar plečiasi ir turi kuo nustebinti ne tik Japonijos virtuvėje, bet ir mūsų aplinkoje – egzistuoja gausybę skirtingų sušių rūšių, priklausomai nuo naudojamų ingredientų ar netgi formos. Su jūros dumbliais ar be jų, su krevetėmis ar krabų lazdelėmis – tai tik keletas pavyzdžių, o iš tikrųjų pasirinkimas yra išties stulbinantis.
Dažniausiai sušiai yra patiekiami su keletu papildomų priedų, kad būtų jaučiamas dar stipresnis skonis. Imbiero šaknys gari yra naudojamos tam, kad ragaujant kelių rūšių sušius būtų galima lengviau atskirti ir pajausti skirtingus jų skonius.
Visiems puikiai pažįstama žalia masė – vasabi – yra gamina iš japoniškų krienų, dažniausiai turi šiek tiek aitrų ir pikantišką skonį. Jeigu pamatysite, jog vasabi yra sumaišytas su sojos padažu, atminkite, jog tai jau nėra Japonijos virtuvės nuopelnas – ten tokių sušių niekada nerasite.
Sušius tai pat populiaru ir patiems gamintis namuose. Nors tai tikriausiai nebus labai panašu į tai, ką gali Japonijos virtuvė, tačiau toks eksperimentas neužima ypatingai daug laiko – tereikia tinkamai išvirti specialius ryžius, įdėti papildomų ingredientų, pagal jų skonį ir fantaziją, suvynioti viską į jūros dumblius ir tuomet jau mėgautis šauniais rezultatais.