Artėjant rudeniui, o vėliau laukiant ir žiemos, pradedame galvoti apie šiltesnę aprangą, vasarinius apdarus paslėpdami giliai spintoje, o prekybos centruose dairomės naujų kolekcijų drabužių (paltų, šiltų pirštinių, šalikų, kepurių, megztinių…), kuriais galėsime šildyti save šaltuoju laikotarpiu. Paskutiniajame dešimtmetyje galima pastebėti tendenciją, kad ne mažiau nei šiltų drabužių lentynoms, žmonės vis daugiau dėmesio skiria sveikų maisto produktų salelėms. Organizmo šiluma pradėjome rūpintis iš vidaus.
Kaip ruošti organizmą žiemai?
Daržovės?
Visi žinome, kad daržoves, uogas, vaisius valgyti būtina nepriklausomai nuo metų laikų, kad jos turi daug vitaminų ir panašiai. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, koias daržoves valgome konkrečiu metų laiku. Sveikiausia valgyti tas, kurios auga tuo metų laiku. Pavyzdžiui ridikus ir salotas valgyti pavasarį, moliūgus, cukinijas, mėlynes rudenį. Tuomet yra tų daržovių, uogų sezonas, todėl labiausiai tikėtina, kad jų išauginimui reikėjo mažiausiai dirbtinių pastangų. O kuo natūraliau išauginta daržovė, to didesnę naudą ją vartodami suteikiame organizmui.
Medus?
Jau seniai žinomas ir močiučių išgirtas “vaistas nuo visų ligų”. Apie jo naudą žinome, o kokie jo vartojimo kiekiai? Jeigu sveikas, nereiškia “kuo daugiau, tuo sveikiau”. Rekomenduojama paros norma suaugusiam žmogui vidutiniškai ~150 g. Geriausia jo vartojimą išskaidyti dalimis ir išgerti likus kelioms valandoms iki valgymo. Tokią terapiją rekomenduojama pradėti rugsėjį. ir tęsti iki lapkričio mėnesio. Per keletą mėnesių būsite paruošę organizmą šalčiausiam laikotarpiui.
Imbiero šaknis?
Prasidėjus didesniems šalčiams, prekybos centrų lentynos pasitinka nuklotomis imbierų šaknimis. Visi žino apie jų naudą, tik dažnai pamirštamas jų paruošimo principas. Skaitydami straipsnius dažnai juose sutinkame, kad paprasčiausias paruošimo būdas yra sutarkavimas ir užpylimas verdančiu vandeniu. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad vanduo neturėtų būti verdantis – užvirus vandeniui reikėtų palaukti bent 30-60 sekundžių, kad jis kiek pravėstų. Užpylimas verdančiu vandeniu gali sunaikinti daug naudingų savybių.
Teisingas imunitetą striprinančių maisto produktų vartojimas, leis šaltuoju laikotarpiu džiaugtis puikia savijauta, o šiltos kepurės ir pirštinių nešiojimas galės tapti daugiau aksesuaru, o ne organizmą šildančia priemone.