Izraelietiškas shakshuka receptas

Izraelietiškas shakshuka receptas

Shakshuka, arba Izraelio kiaušinienė su pomidorais – Lietuvoje greitai išpopuliarėjęs patiekalas. Manoma, kad shakshuka pradėta gaminti Osmanų imperijoje, o žydų kilmės žmonėms migruojant iš Šiaurės Afrikos, šis patiekalas vis labiau paplito Izraelyje. Šį iš Šiaurės Afrikos šalių kilusį, tačiau Izraelyje ypač populiarų ir su žydų virtuve dažniausiai siejamą patiekalą tikrai verta rinktis ypatingiems pusryčiams! Tirštas, kvapnus pomidorų ir įvairių daržovių padažas, auksiniai, tekantys kiaušinių tryniai ir burnoje tirpstantys baltymai tikrai nepalieka abejingų! Siūlome pasinaudoti mūsų patarimais, klasikiniais receptais bei jų variacijomis, atsiriekti duonos ir mėgautis…

Arabiškas shakshuka reiškia mišrus ir puikiai apibūdina patiekalo esmę. Anksčiau troškintos įvairios daržovės ir kapota mėsa ar kepenėlės pagaliau buvo pakeistos – buvo naudojami iš Pietų Amerikos atvežti pomidorai ir paprikos, populiarėjo vegetariški variantai, mėsą pakeitę kiaušiniais. Senoviškas patiekalas šiuos laikus pasiekė būtent toks. Šakšuka – vegetariškas pomidorų ir kitų daržovių troškinys ar tirštas padažas su įleistais kiaušiniais – šiandien vis šmėščioja socialiniuose tinkluose, puikuojasi daugelio restoranų meniu ir savaitgalį garuoja nuo gastronominių madų neatsiliekančiųjų špižinėse keptuvėse.

Tai svarbus baltymų šaltinis, tinkantis ne tik pusryčiams, bet ir vakarienei!

Šio patiekalo variacijų gausu, šiandien dalinamės mėgstama shakuka, pagardinta ožkos sūriu!

Receptas (2 asmenims)

4 kiaušiniai
Skardinė konservuotų smulkintų pomidorų be odelių (400 g)
Pusė arbatinio šaukštelio malto kumino (galima ir daugiau)
1 aitrioji paprika (mėgstantiems aštriau dėti su sėklytėmis)
1 saldžioji paprika
2 didesnės česnako skiltelės
1 svogūnas
150 g avių ir ožkų fetos sūrio
Ryšulėlis šviežių kalendrų ar kitų mėgstamų žolelių
Druskos, pipirų
Šlakelis aliejaus

Keptuvėje (geriausia kepimui tinkamoje) įkaitinkite aliejų, pakepinkite smulkintus svogūnus, kol pasikeis spalva, suberkite susmulkintas paprikas ir čili. Sudėkite česnaką ir pakepkite apie minutę iki česnakai paskleis aromatą. Sudėkite papriką ir pakepinkite iki paprika suminkštės. Sudėkite pomidorus, prieskonius ir ant vidutinės ugnies troškinkite kokias 10 minučių iki padažas sutirštės. Paragaukite ir įdėkite pagal skonį druskos bei pipirų. Jeigu norisi aštriau, pridėkite dar aitriosios paprikos. Kepkite keletą minučių, kol pradės minkštėti. Suberkite susmulkintą česnaką ir pakepinkite, kol pasidarys kvapnus. Sudėkite konservuotus pomidorus ir prieskonius. Sumažinkite ugnį ir leiskite daržovėms troškintis bent 10 minučių. Arba tol, kol skysčio perteklius išgaruos.

Kai daržovės taps minkštos ir išgaruos skystis, gabalėliuose pradurkite skylutes tiek, kiek reikia kiaušinių

Po vieną ant padažo įmuškite kiaušinius – pirma šaukštu padaže padarykite duobutę, tada į ją muškite kiaušinį. Keptuvę uždenkite dangčiu, sumažinkite ugnį ir kepkite kokias 7 – 15 minučių iki norimo trynių iškepimo laipsnio. Atsargiai įmuškite kiaušinius į duobutę. Fetos sūrį sutrinkite rankomis. Dabar galite keptuvę pašauti į įkaitintą orkaitę arba dėti ant ugnies, kuri sandariai uždengta dangčiu (tik jokiu būdu nejudinkite dangčio!). Kepkite, kol tryniai suminkštės (apie 10 minučių).

Pagardinkite šviežiomis žolelėmis. Patiekdami galite pabarsyti žalumynais: kalendra, baziliku ar kitais mėgstamais. Taip pat čia labai tinka fetos sūris. Bet jeigu neturite, nesirūpinkite, nes bus gardu ir taip. Šalia galite atsipjauti riekę geros juodos lietuviškos duonos ir atsidursite visapusiškame skonio danguje, bet skaniausia valgyti dviese, tiesiai iš keptuvės, užkandant šviežia pitos, čiabatos duonele arba prancūziško batono riekele su česnakiniu sviestu. Prie šio patiekalo derės ąžuole nebrandintas gaivios rūgšties baltasis, šiek tiek putojantis vaisiškas lengvo skonio austriškas PetNat arba galima rinktis vos salsvą, bet labai gaivų Riesling iš Mozelio.