Dažnas šeimininkas teiraujasi, koks šunų maistas yra pats geriausias, tačiau atsakymas yra labai abstraktus: geriausias maistas yra tas, kuris tinka būtent jūsų augintiniui. Nors šėrimo būdų yra gana nemažai – gali būti pasirenkamas maitinimas BARF ar RAW mitybos principu, tačiau dažniausiai nusprendžiama šunis šerti sausu maistu. Jei apsisprendėte rinktis tokį maitinimo būdą, tikėtina, kad galvoje kirba klausimas, kaip išsirinkti tą vienintelį pašarą, kuris jūsų augintiniui tiktų ir patiktų. Taigi, į ką vertėtų atsižvelgti ieškant tinkamiausio pasirinkimo?
Šiek tiek susiaurinkime paiešką…
Pirmiausia vertėtų atsižvelgti į konkrečius augintinio poreikius, ir tai padės šiek tiek susiaurinti paiešką:
- Augintinio amžius: šunų maistas gali būti pritaikytas jauniems, suaugusiems ir vyresnio amžiaus augintiniams, todėl tai turėtų būti pirmas dalykas, į kurį vertėtų atkreipti dėmesį;
- Granulių dydis: mažų veislių šunims bus sudėtinga sukramtyti dideles sauso pašaro granules, o didelių veislių šunims netiks pernelyg smulkios sauso maisto granulės, nes jas augintinis gali nuryti nė nekramtęs;
- Ligos ir alergijos: jei šuo yra alergiškas vištienai ar jautienai, vertėtų paieškoti alternatyvų (pavyzdžiui, jam gali tikti sausas maistas su antiena, vabzdžių baltymais, ir t.t.) Jei šuo serga tam tikromis ligomis, dėl jo mitybos vertėtų pasitarti su veterinarijos gydytoju.
Analizuokite sudėtį
Jei sauso maisto sudedamųjų dalių sąrašas yra ganėtinai ilgas, ne visada yra paprasta nuspręsti, ar maistas yra tikrai geras. Vertėtų nepamiršti, kad šunys yra plėšrūnai, todėl jų mitybos raciono pagrindą turėtų sudaryti mėsa: jei didžiausią sauso maisto sudedamųjų dalių kiekį sudaro būtent mėsa, šis ingredientas sąraše minimas pirmiausiai. Kitos sudedamosios dalys yra vardijamos paeiliui pagal jų kiekį (paskutinio paminėto ingrediento pašare yra mažiausiai). Reikėtų vengti tokio pašaro, kuriame yra grūdų, sojos, didelio subproduktų kiekio (jei pašaro pagrindą sudaro inkstai, kepenys, širdys, ir t.t., tai gali sukelti viduriavimą), dažiklių ir cheminių konservantų. Kartais sudedamųjų dalių sąraše galima rasti ir tokių komponentų, kurių reikšmė nėra pakankamai aiški, todėl tokiu atveju šiais ingredientais vertėtų pasidomėti plačiau.
Jei nusprendėte sausą pašarą pakeisti nauju…
Neskubėkite senojo pašaro visiškai pakeisti nauju. Pirmąją savaitę į senąjį pašarą įmaišykite tik ketvirtadalį naujojo pašaro, antrąją savaitę pašarą maišykite lygiomis dalimis, trečiąją savaitę naujas sausas pašaras turėtų sudaryti tris ketvirtadalius maisto porcijos, o ketvirtąją savaitę galėsite visiškai pereiti prie naujojo pašaro. Jei sausą pašarą keisite palaipsniui, tai padės išvengti virškinimo sutrikimų, be to, augintiniui bus paprasčiau prisitaikyti prie pokyčių.
Jei šuo atsisako ėsti…
Jei augintinis neėda, priežastys gali būti kelios: jis prastai jaučiasi, jis nėra alkanas, arba… jį tiesiog išlepinote. Tikrai nereikia visais įmanomais būdais stengtis sausą maistą paskaninti, nes priešingu atveju šuo nuolatos lauks kažko „skanesnio“. Jei šuniui pasiūlėte maisto porciją, ir jis atsisakė ėsti, po 10-15 minučių tiesiog patraukite dubenėlį ir tą patį maistą pasiūlykite tik kito šėrimo metu. Vertėtų atminti, kad nė vienas sveikas šuo tikrai nebadaus ilgiau nei tris dienas, taigi, apsišarvuokite kantrybe, ir anksčiau ar vėliau „lūžis“ tikrai įvyks!